Území naší obce bylo už osídleno v době bronzové, tedy ve 3. až 1. tisíciletí před Kristem. Nalezly se hroby z té doby na místech dodnes zvaných „Na hrobech“, ale také v pískovnách, lomech a hliništích, zvláště kolem „Hájíčku“. Nálezy hliněných střepů u hospodářů Würfla, Krause a Vacka předány do městského musea v Plzni. Při stavbě konsumního družstva „Volnost“ č. p. 145 se nalezly i nádoby a bronzové jehlice. Ty také lze vidět v plzeňském museu.
Obec nevlastnila žádné aleje. Ovocné stromy rostly na zahradách a podél cest. Všechny dobře ošetřované.
U památníku Mistra Jana Husa vysázeny tři „Lipky svobody“.
Na území obce rostly stromy zasazené školáky ve dnech „Svátků stromových“ a stromy, které tu zdobily obec od nepaměti. V lukách k Nýřanům stálo sedm kaštanů na hrázi rybníka, známého prý z báje o názvu naší obce (pod starou čističkou – pod sídlištěm).
Malý rybníček a prodejna paní Hráchové – foceno od hospody „Hejbalka
U Velkého rybníka se pyšnilo pět mohutných topolů. Na jih od obce, asi 100 m daleko, stála velice stará košatá hrušeň. V místě, kterému se říká „U dubu“, stával starý mohutný dub ještě před několika roky. Ani čtyři dospělí muži ho rukama neobepjali. Byl už tak vykotlaný, že se v dešti do něho schovávalo i několik chlapců.
Žáka III. třídy Josefa Mráze pokousal vzteklý pes, a tak chlapce museli převézt do Pasteurova ústavu v Praze.
Krejčí pan Bažant s kamarády založili první západočeský „Spolek pro pěstění kanárů a drobného hospodářského zvířectva“. Ještě letos připravili první výstavu. Velmi zajímavou.
Rezervujte si celé hřiště jen pro sebe!