POZOR!
Po dobu opravy mostu ev. č. 203 3-4 (od 8. 5. 2024) není možné z technických důvodů obsluhovat zastávky "Tlučná - Železniční Stanice" a "Tlučná - Čampule"
Na jaře se dosti tlučenských rodin přestěhovalo do Nýřan, Myslinky, Doubravy i do ještě vzdálenějšího pohraničí, kde si nechali přidělit „národní správcovství“ na hospodářstvích, živnostech, provozovnách apod. zkonfiskovaných (zabavených) po odsunutých Němcích.
V květnu se uskutečnily volby do Národního shromáždění a do Místních národních výborů (MNV). Poprvé volili i občané již od 18 let (dříve volili až od 21 let). V obecních volbách vyhrála Komunistická strana Československa (KSČ), která získala nadpoloviční většinu 18 mandátů, sociální demokraté 6, národní socialisté 5 a strana lidová 1 mandát.
Komunisté slavili volební vítězství hlavně proto, že západní mocnosti nás v r. 1938 a v r. 1939 zradily a předaly nás Němcům, že největší válečnou tíhu neslo Rusko a že sovětská Rudá armáda osvobodila největší část naší milované republiky.
Předsedou MNV zvolen pan František Tauš.
Prvořadou starostí nového MNV se stala výstavba nové čekárny na železniční zastávce. Nebylo nic příjemného čekat v dešti či mrazu na vlaky, kterými se do Plzně dopravovali dělníci do Škodovky, pivovaru, papírny a dalších provozoven a také děti do plzeňských škol. Již koncem roku stála zastřešená čekárna.
Nově postavená čekárna na zastávce vlaků ČSD
Opravena školní ulice, bohužel jen hlinitým pískem z místního lomu.
V lomech na keramickou hlínu, která se dobývala od r. 1896, se již těžba nevyplácela, takže práce v lomu skončily.
Nájemkyně tlučenského velkostatku Antonie Hrubanová odešla na nově přidělený statek po odsunutém Němci v Úhercích.
Hospodaření na svém velkostatku v Tlučné o výměře 50 ha se ujal jeho původní majitel, dr. Lobkowicz.
V hostinci č. p. 19 se ubytovali horničtí brigádníci.
Němci dlouho usilovali o žití v Německu.
Vysídlením se jim toto přání splnilo.
V září odcházela americká armáda z Čech. Odešla i od nás a mnoho občanů a hlavně dětí posmutnělo. S americkými vojáky nebyla nuda. Rozdávali zbylé jídlo ze své polní kuchyně pod restaurací „Hejbalkou“ nad „Malým rybníčkem“. Ve frontě na vojenskou menáž stálo denně mnoho lidí (po vydání jídla americkým vojákům) a vždycky se na ně dostalo. Děti si zvykly na čokoládu, žvýkačky a jiné pamlsky a kuřáci získali pravidelný příděl kuřiva. Američtí vojáci nic rozdávat nesměli, ale vždycky se našel nějaký způsob předání. Nejčastěji vojáci pamlsky „ztratili“ a také cigarety jim po prvním zapálení „nechutnaly“ a tak cigaretu i s načatou krabičkou odhodili. Odchodem vojáků všichni o své „pamlsky“ přišli.
Nejsmutnější zůstaly dvě tlučenské dívky, Procházková a Píchová, které se do dvou amerických vojáků zamilovaly. Prý se za nimi do Ameriky vypraví příští rok.
Vojenská přehlídka za účasti presidenta dr. Edvarda Beneše
KSČ (komunistická strana Československa),
volební plakát
a nejsilnější politická strana na oslavách
1. máje
Rezervujte si celé hřiště jen pro sebe!