V letošním roce se slavila některá důležitá výročí: předposlední rok „páté pětiletky“ (plánované hospodářství na pět let), 30. výročí Slovenského národního povstání, 29. výročí osvobození vlasti Sovětskou Rudou armádou a 25. výročí založení PO (Pionýrské organizace).
Místní skupina SČSP (Svaz československo-sovětského přátelství) se rozhodla založit Klub přátel sovětského filmu. Znamenalo to hned po promítání vést besedu o zhlédnutém filmu a tím dílo více přiblížit divákům. Do klubu přihlášeno 105 členů.
V březnu zahájeno v Tlučné, jako v první obci v okrese, očkování dospělých osob proti tetanu. V naší obci se nenechali očkovat pouze čtyři starší občané.
V březnu obnoveno, po několika letech, pravidelné vysílání místního rozhlasu. Relace připravoval rozhlasový kroužek osvětové besedy při MNV.
V dubnu provedena demolice domku č. p. 35 u zastávky ČSAD, který jeho majitelka již řadu let neudržovala. Na jeho místě naplánována stavba prodejny.
Letošní zima se ukázala v neobvyklé podobě. Mírná, deštivá, v únoru teplá (12 °C), v zahrádkách kvetly fialky a krokusy, objevily se první včely. V březnu vůbec nepršelo a ukázalo se jaro s teplotami až 20 °C. Zato 12. dubna přišly noční mrazíky a sněhové přeháňky a sadaři přišli o úrodu. Ani léto nebylo příznivé a po dlouhodobých deštích a přeháňkách se podařilo sklidit úrodu s vypětím všech sil.
Státní statek všechno stihl a pracoval s dobrými výsledky. Výnosy z 1 ha:
obiloviny 36 q brambory 218,5 q
luštěniny 10 q kukuřice 236,4 q
U prasat denní přírůstek 0,55 kg, u skotu 0,70 kg. Dojivost krávy 8,62 litru.
Koncem dubna proběhla v obci Směna NF (Národní fronta). Pracovalo se na výstavbě drogerie, úklidu obce a úpravě parku, údržbě některých objektů, sbíraly se odpadové suroviny a pomáhalo se při zemědělských i lesních pracích.
25. výročí založení PO se slavilo radostně a nadšeně. Pionýři se zúčastnili mnoha soutěží. Celookresní sraz pionýrů uspořádali pionýři ve Zbůchu. Oběd všem uvařili vojáci v polní kuchyni. Zúčastnilo se 109 našich pionýrů. Na krajskou oslavu vybráno 29 našich pionýrů.
V předvečer 1. máje uspořádala místní PO „Pionýrskou besídku“ v Lidovém domě. V programu se střídaly písně, básně, tanec, gymnastika a vystoupil i oblíbený dětský dechový orchestr s. Valentové.
Prvomájový průvod s 1340 občany, dle sčítání komisařů, skončil u pionýrské klubovny. Po ukončení vyhrával dětský orchestr v parku a oslava ukončena taneční „Májovou veselicí“ v Lidovém domě.
4. května uskutečněn další ročník „Memoriálu manželů Loudových“, který byl kynology pořádán v bývalé cihelně „Na kroužkách“. Účast občanů nepatrná.
Okázalého pietního aktu u pomníku padlých se zúčastnili zástupci SPB (Svaz protifašistických bojovníků), poslanci, mnoho dětí a občanů.
14. května zahájena montáž konstrukce nové drogerie. Postavena na loni vybetonovaném podkladu. Práce prováděna se zpožděním, zapříčinil ho dodavatel.
Výstavba nové drogerie
21. září vyhlášena „Směna NF“. Aktivní účastí dokázali občané, že jim záleželo na vzhledu obce. Pracovalo se opět na úpravě parku, výstavbě drogerie, nabarvení zábradlí, kanalizaci v Tiché ulici a na sběru železného šrotu. Směny se zúčastnilo 593 občanů kteří odpracovali 2372 brigádnických hodin zdarma.
Měsíc SČSP zahájil oblíbený večerní lampiónový průvod ze sídliště ke kinu, kde děti předvedly svůj program.
Místní organizace SČSP zajistila „Týden sovětských filmů“ pro občany i pro školáky. Pro žáky připravena soutěž „Co víš o zemi, kde zítra znamená včera“.
V obci sloužilo 12 provozoven komunálního hospodářství MNV, např.: zámečnictví, truhlárna, cementárna, krejčovství, mandl, kadeřnictví, koupaliště apod. Vedoucí s. Jaroslav Mach měl k dispozici 18 stálých a 20 příležitostných pracovníků.
Svépomocné stavební bytové družstvo zahájilo stavbu dalších dvou obytných domů v sídlišti se 24 byty. Na loni započatých stavbách se pracovalo pilně a brzy budou domy dostavěny.
Koncem roku ordinovali v obci čtyři lékaři:
obvodní MUDr. Stanislav Vrátník
gynekolog MUDr. Karel Majer
zubní MUDr. A. Lederbuchová
dětská MUDr. Eva Jandová
V obci sloužily tři samoobsluhy (v sídlišti, u pošty a v jižní části obce) a jedna pultová prodejna Jednoty na Hlavní ulici. Restaurace zůstala jediná – Lidový dům. Na hřišti v sídlišti se čepovalo pivo celoročně v klubovně fotbalistů „Čoud“ a přes léto otevřen výčep piva na koupališti, na Čampuli měli kiosek (s lahvovým pivem), místními štamgasty nazývaný „Saloon“.
Národní směna vyhlášená Národní frontou (brigády zdarma)
Přepravu osob do Plzně zajišťovaly vlaky a autobusy. Vlaková čekárna ani výdejna jízdenek nedoznala již několik let opravy a vyhlížela víc než nevlídně. Cesta vlakem i autobusem trvala do Plzně 20 minut. Autobusová doprava jezdila do míst mimo železnici, např. do Stříbra, Zbůchu či Heřmanovy Huti.
Rezervujte si celé hřiště jen pro sebe!