Letos se v obci hlásilo k trvalému pobytu 2240 osob.
Počet obyvatel se v obci opět snížil, protože v Nýřanech dokončili stavbu nových bytů pro zaměstnance DAU (Důl Antonín Uxa) a mladé rodiny horníků tam odešly do větších bytů.
Po rušném loňském roce nastal rok klidu a pilné práce. Úkoly osmé pětiletky se ukázaly velice náročné. Mnohé podniky přešly na hospodaření v nové formě, začala se uskutečňovat přestavba národního hospodářství. Moderní metody řízení by měly všem přinést zvýšenou životní úroveň.
Po Novém roce začalo sněžit a mrazy klesaly až na –20 °C. V únoru klesl teploměr ještě o dalších 5 °C. Koncem měsíce přišla obleva, padal sníh s deštěm. Na začátku března napadlo 30 cm nového sněhu a v mrazivých nocích spadla teplota k minus 30 °C. Ještě 20. března napadlo 12 cm sněhu. Celé jaro se ukázalo chladné a deštivé, často vál studený vítr. Tepla se lidé dočkali až v květnu, jenže jen na pár týdnů. Koncem května se ochladilo a celý červen často pršelo a studeně foukalo. Opravdové teplo nastalo až v září, kdy se babí léto pochlubilo i 30 °C. V říjnu přišly první noční mrazíky, což si listopad zopakoval. Teploty klesly na –10 °C, ale bez sněhu. Zato prosinec přinesl poměrně teplo a déšť. Vánoce se slavily v dešti a ani na horách sníh nepadal.
Na počátku roku opět vládla plesová sezóna. Nejlépe vyzdobeným sálem se pochlubili myslivci, požárníci, horníci a sportovci, ale pozadu nezůstali ani svazarmovci a SRPŠ.
Koncem ledna došlo před ZK (Závodní klub – dříve Lidový dům) k tragické dopravní nehodě. Na zledovatělé silnici dostalo nákladní auto smyk a narazilo do osobního auta řízeného L. Polívkou. Ten náraz nepřežil.
Fotbalisté uspořádali již tradiční masopustní průvod. Celkem 56 masek procházelo celou obcí se zastávkami u rodin spojených s fotbalem, kde byli náležitě posilněni na další cestu. Večer se konala v ZK taneční „Maškarní merenda“.
Únorové oslavy proběhly především ve škole, kde žáci besedovali s dělníky patronátních závodů DAU a Tesla Nýřany. Na závěr jim promítnut film „Jak šel čas 1945–1948“.
MDŽ si ženy připomněly v kině, kde jim děti z mateřské a základní školy popřály hezkým vystoupením a na závěr zhlédly film Mladé víno.
Mateřská škola potom program zopakovala pro rodiče na „Besídce“ ve své budově.
V ZK proběhla soutěž dětských pěveckých sborů – Svátky písní. Žáci 1.–3. třídy se s. učitelem Vlasákem získali první místo a v obsazenější soutěži starších dětí se náš školní soubor se s. učitelkou Bittenglovou umístil na 3. místě.
Májový průvod vyšel v 10.30 hod. z návsi Svobody na fotbalový stadion v sídlišti. V průvodu kráčeli poslanci MNV, žáci mateřské i základní školy, požárníci, myslivci, cvičenci TJ Baník, fotbalisté, zástupci DAU a mnoho občanů.
Koncem května si 15letá mládež převzala z rukou předsedy MNV a příslušníka VB občanské průkazy.
Přivítání 20 nových malých občánků se uskutečnilo v Rudém koutku v sídlišti.
Pod patronací DAU a SRPŠ se konalo před školou „Malování na asfalt“. Zajímavé kresby si prohlédlo mnoho občanů a nejlepší malíři byli oceněni malířskými potřebami.
Sovětští turisté z Pervouralska se v obci zúčastnili zahájení oslav VŘSR a prošli se ve večerním lampiónovém průvodu. V parku uviděli ohňostroj a v kině sovětský film Návrat z kosmu.
Směny vyhlášené NF se konaly v dubnu a v září. Pracovalo se hlavně na akcích „Z“ (obec dodala materiál, občané práci), a to na přístavbě školní dílny a dláždění chodníků, úklidu společných prostor, upravovaly se předzahrádky apod.
V dubnu obdržel MNV čestné uznání za 3. místo v okrese Plzeň-sever.
V bývalém pískovém lomu u Hájíčku povolil MNV řízenou skládku odpadků. Přispěla ke zlepšení životního prostředí v obci, kde již nebyly trpěny žádné jiné skládky.
Pod koupalištěm u lesa Doubravky se stavělo dalších 20 garáží pro osobní automobily. Stavělo se svépomocí a dokončeny by měly být v příštím roce.
U koupaliště se přidělovaly parcely pro stavbu nových rodinných domků. Na MNV se přijímaly další žádosti o stavbu domků, jenže obec už neměla v držení vhodné pozemky a proto musela vykoupit pole od soukromníků. Zároveň probíhala dostavba 14 rodinných domků u dolu. Do konce roku se jich zkolaudovalo pět.
Výstavba tělocvičny pokračovala podle plánu. Stavbyvedoucí s. Pojar měl k dispozici šestičlennou partu důchodců: Nocar, Novák, Zámostný, Janka, Kubát a Mareš. O víkendech přicházeli dobrovolníci.
6. listopadu odpoledne slavnostně otevřena přístavba školní dílny, na níž měl velkou zásluhu s. učitel Tenk. Stavba vznikla v akci „Z“ v hodnotě 125 000 Kčs. Stavba otevřena za pouhých pět měsíců a v nákladech necelých 70 %. Odpracováno 2500 brigádnických hodin, z toho 1000 hodin odpracovala mládež.
Po skoro dvou letech budování otevřena nová silnice do Vochova, odbočující za hřbitovem k Sísovně (třešňový sad), kde se napojila na starou vochovskou silnici. Stará silnice do Vochova vedla kolem hřiště „Za Václavojc“, ale odval dolu silnici postupně zavalil i s domkem hajného.
Nová vedoucí kina Květoslava Dvořáková se postarala o drobné úpravy kina a naplánovala promítání nejnovějších filmů i filmů pro pamětníky. Velkou oblibu si získaly pravidelné nedělní odpolední pohádky pro děti. Pro dospělé se promítalo ve středu, sobotu a neděli od 17.30 hod. Několikrát ročně se promítaly filmy pro základní a mateřskou školu. Návštěvnost kina se zvýšila.
Rezervujte si celé hřiště jen pro sebe!