POZOR!
Po dobu opravy mostu ev. č. 203 3-4 (od 8. 5. 2024) není možné z technických důvodů obsluhovat zastávky "Tlučná - Železniční Stanice" a "Tlučná - Čampule"
Letos oslavili junáci 55. výročí založení Junáka v obci (r. 1938), o které se zasloužili bratr Hodan a bratr Chudárek založením chlapeckého oddílu se 20 členy. Klubovnu si pořídili v hostinci U Uxů (dříve U Jungů). Činnost Junáka pak nacisté zakázali 4. listopadu 1940.
K jeho obnově došlo 16. června 1945 zásluhou Karla Beka. Utvořeny tři oddíly chlapecké se 39 členy a vlčácký (pro mladší děti) se 23 dětmi, dívčí oddíl i se světluškami měl 17 členek. Celkový počet všech členů Junáka dosáhl počtu 79.
Klubovny si tehdy zřídili v dřevěných budovách wermachtu ve kterém přebývala za 2. světové války obsluha německého světlometu. Nacházel se kousek cesty nad křížkem sv. Jana, nad místem zvaným „U Jáníčka“. Činnost měli bohatou zásluhou vedoucích i elánem nových junáků. Po „slavném“ Únoru 1948 Junák KSČ zrušila, majetek zabavila a tisíce Junáků a Skautů uvěznila za protikomunistické smýšlení. Postihlo to i dva tlučenské junáky. Karel Bek byl odsouzen na 25 let odnětí svobody (prošel věznicemi Bory, Jáchymov a Leopoldov) a Ladislav Nocar byl odsouzen na 12 let. Další obnovení nastalo r. 1968, kdy se začal budovat „socialismus s lidskou tváří“. Pionýrská skupina, vedená učitelem Jiřím Pittrem, pracovala junáckým duchem. Ve vedení pionýrské skupiny pracovali kromě učitele Jiřího Pittra (bývalého Junáka) i dva čelní představitelé poválečného Junáka, pan Láďa Nocar a pan Honza Lang. Celá organizace přešla do Junáka se všemi 137 členy. V rámci okresu i kraje patřilo středisko k nejlepším. Bohužel po okupaci Sovětskou armádou bylo jen otázkou času, kdy Junák bude komunisty opět zakázán. Stalo se tak 31. října 1970.
K další obnově Junáka v Tlučné došlo brzy po „sametové revoluci“, už 13. prosince 1989. Do vedení se vrátila většina dřívějších vedoucích. V junáckém středisku Krokodýl se zaregistrovalo 107 členů, z toho 28 světlušek a 22 vlčat (obojí pro mladší děti), 23 skautek, 12 junáků a 12 oldskautů (starých skautů).
Činnost byla znovu bohatá: Vycházky, výlety, poznávání a ochrana přírody s vyvrcholením roční činnosti ve 14denním letním táboře na Kosím potoce u „Machařova mlýna“ u obce Strahov.
Oslavy 55. výročí tlučenského Junáka se zúčastnily všechny oddíly z okresu Plzeň-sever. Utábořily se na koupališti a zúčastnily se her, zábavy i Svojsíkova závodu a někteří vystoupily i na večerním Táborovém ohni.
Rezervujte si celé hřiště jen pro sebe!