Obec měla 2226 občanů.
Letošní rok se zapsal do dějin republiky. 1. ledna 1993 se naše republika rozdělila na dva samostatné státy, Českou republiku a Slovenskou republiku.
4.–6. února se dokončila měnová reforma. Občané si vyměnili peníze za okolkované bankovky v hodnotě 1000 Kč, 500 Kč a 100 Kč. Ostatní bankovky a kovové mince zůstaly v platnosti. Do oběhu dána nová bankovka v hodnotě 200 Kč. Stát průběžně vyřazoval staré a z bank vydával nové peníze.
Leden se ohlásil silnými mrazy, ale po týdnu přišla obleva a teploty vystoupaly na 14 °C. Koncem měsíce postihla západní Čechy vichřice a v Tlučné poškodila mnoho střech, polámala větve a vyvracela stromy. Vichr trval několik dní. Na konci ledna se citelně ochladilo, napadlo 35 cm sněhu a teploměr klesl pod –20 °C. Počátkem února přišlo teplo s deštěm, v noci mrzlo a tvořilo se nepřekonatelné náledí. Koncem měsíce opět nastala sněhová kalamita. Březen se tvářil jarně, Úherecká pouť na sv. Josefa (19. března) se díky pěknému počasí vydařila. Koncem měsíce se citelně ochladilo, poletoval sníh a posledního března naměřena ranní teplota –9 °C. Na pouť ve Vejprnicích na sv. Vojtěcha (23. dubna) se vyšplhala rtuť teploměru až na 26 °C. Přitom na vejprnickou pouť bývalo většinou chladno a ani plískanice studeného deště se sněhem nebyly ničím výjimečným. Květen s červnem proběhly v horkém létu. Vedra, sucho, půda pukala, studny vysychaly, a tak se čekaly pořádné bouřky. A pochopitelně přišly. V červenci se ochladilo, vál studený vítr a často pršelo. Střídavě pěkné a studené deštivé dny trvaly celý srpen. Děti si prázdninového koupání moc neužily. Zato září se vyznamenalo, babí léto se vydařilo. Velké ranní mlhy a teplé dny podpořily nevídaný růst hub. V polovině října se prudce ochladilo, přišly noční mrazíky a teploty denní se pohybovaly kolem 5 °C. Koncem měsíce tři dny nepřetržitě pršelo. První sníh napadl v polovině listopadu a vydržel až do Mikuláše (6. prosince). Pak přišla obleva, časté plískanice a nevlídné „psí počasí“ vydrželo až do Vánoc.
7. května se konal pietní vzpomínkový akt u pomníku padlých se vzpomínkami na padlé občany v 1. a 2. světové válce i osvobození americkou armádou v r. 1945.
O týden později proběhly veliké oslavy k 55. výročí založení tlučenského Junáka. Junáci z celého okresu se utábořili na koupališti a zúčastnili se mnoha akcí, připravených tlučenskými Junáky.
Morálního ocenění se dostalo dvěma nejvyšším tlučenským junákům za aktivní činnost ve III. odboji (protikomunistickém). Dočkal se ho junák tělem i duší pan Ladislav Nocar (12 let v komunistickém vězení), ale pan Karel Bek, který si po 25letém komunistickém žalářování svobody dlouho neužíval, ocenění se nedožil.
V červenci se zaplnilo kino příznivci řízné dechovky. Vystupovala dechová muzika „Pošumavská sedma“ za vedení pana Václava Tachovského a se zpěvačkou paní Marií Urbanovou. Posluchači odcházeli nadšeni.
Během celého roku pořádány diskotéky pro mládež v restauraci na koupališti. Staly se terčem kritiky občanů, které obtěžoval nesmírný hluk hudby z reproduktorů, silácké akce mládeže s vysypávanými odpadkovými koši a rozbitými lahvemi na chodnících i řev opilých mladíků v nočních hodinách.
Plesy a podobné akce se nekonaly, protože sál v Lidovém domě byl prodán a sloužil k uskladnění kancelářského nábytku. Starousedlíkům to vadilo a bylo jim to líto.
Obecní úřad měl zájem na udržení pošty v obci, a tak koupil dům č. p. 128, kde poštovní úřad sídlil. V druhé části zřízena spořitelna. Domek stál 500 000 Kč.
Na podzim rostlo nebývale mnoho hub, lidé nosili domů plné košíky. Nejčastěji sbírali hřiby, kozáky, špičníky, suchohřiby, klouzky, lišky, holubinky a čirůvky. Na lukách a zahradách rostly žampiony a špičky. Z hub se připravovala mnohá chutná jídla, nejčastěji smaženice, ale také se nakládaly do soli či nálevu, sušily se i mrazily.
V obci zahájila soukromou lékařskou praxi 1. října MUDr. Jitka Sevelková (Kondrová), tlučenská rodačka. Kromě běžné každodenní ordinace v dopoledních hodinách, navštěvovala vážněji nemocné či nepohyblivé pacienty doma každý čtvrtek odpoledne. Provozovala i homeopatickou poradnu, na kterou se u ní muselo objednávat, protože zájemců se hlásilo mnoho.
Stále neutěšený zůstával stav Vejprnického potoka, ze kterého se stala zahnívající páchnoucí stoka. Snad se jeho stav zlepší po vybudování kanalizace a čističky.
Začal se provádět separovaný sběr druhotných surovin do kontejnerů postavených u drogerie a v sídlišti. Odvoz zajišťovala firma Ekosepar Nýřany.
Obecní úřad financoval opravu střechy hasičské zbrojnice za 30 000 Kč, asfaltování Komenského ulice za 700 000 Kč a za opravu objektů na koupališti zaplaceno 430 000 Kč.
Ve vlastnictví měla obec pozemky uprostřed obce, vykoupené v 80. letech. Původní domy na nich se následně zdemolovaly:
č. p. 36 U Hauerů
č. p. 9 U Langů
č. p. 8 U Hermanů
č. p. 10 U Cepníků
Restaurované kino dostalo nová sedadla, elektrické vytápění a následné vymalování. Vedení nového kina převzala bývalá učitelka paní Marie Šilhánová.
Od listopadu i u nás nově zavedli měsíční poplatek za pobyt dětí v mateřské škole (100 Kč) a v družině mládeže (40 Kč).
Rezervujte si celé hřiště jen pro sebe!