Hasiči

Po velké letní povodni se rada OÚ rozhodla koupit novější cisternu. Zakoupila cisternovou automobilovou stříkačku CAS 32 Tatra 815 od firmy Vellus s kompletní výbavou, navíc tři dýchací přístroje s rezervními lahvemi, dva obleky proti sálavému teplu a jeden protichemický oblek. Obec zakoupila sadu hliníkových žebříků, 5 pět kusů přileb Gallet a jeden vyprošťovací nástroj VRVN.

Z toho důvodu se musela provést rekonstrukce garáže a dvora. OÚ dostal od Ministerstva místního rozvoje 200 000 Kč, stejnou částku musel dát ze svého rozpočtu a mohlo se začít stavět. Firma Všestav Dýšiná nahradila rozlámaný beton asfaltem, obrubníky a zámkovou dlažbou. Opravu střechy zajistila firma pana Smetáka.

15. června zasáhla obec první vlna přívalových dešťů. Došlo k zatopení sklepů i komunikací. Druhá vlna přišla 8. srpna. Zatopené byly opět silnice a cesty, voda zaplavila louku od Nýřan až do Plzně a v domcích při louce voda vytopila nejen sklepy, ale i přízemní byty. Třetí vlna probíhala od 12. do 16. srpna. To se naše jednotka stala domovem hasičů z Nýřan a Líní. Odtud všechny síly vyjížděly k likvidaci následků nevídané povodně. Pochvalu zasluhují všichni hasiči, ale mladí se opravdu vyznamenávali. 21. srpna spadl přívalový déšť v Heřmanově Huti a Nýřanech. Znovu zatopené veřejné komunikace a sklepy. Další příval vody zasáhl 22. srpna Přehýšov, kde se muselo přečerpat 9 000 000 litrů vody. Nasazeno bylo osm sborů, nataženy tři kilometry hadic a přečerpávalo se plných 19 hodin. V naší obci se musely vyčerpávat mnohé studny v ulicích Jiráskova a Líňská. Naše zásahová jednotka odpracovala 1267 hodin a 507 hodin pohotovosti. Mnohem hůře dopadly obce v severních i jižních Čechách, kdy občané v televizi sledovali se zatajeným dechem hrůzy v okolních obcích. Rozvodněné toky braly domy, chaty, auta, stromy, domácí zvířectvo a ti, kterým voda zničila dům, přišli o všechno. Proti tomu naše situace se zdála nevýznamnou.

Nejvíce hasiče vyčerpávaly zásahy při odstraňování následků povodně. Zasahovali nejen v Tlučné, ale i v sousedních vesnicích. Navíc naše jednotka doplnila nýřanskou pro zásahy v Plzni. Po 36 hodinách zásahu ve vodě museli ještě hasit požár střechy rodinného domku v ulici K Háječku. Požár zavinila nedbalost majitele.

V průběhu roku zasahovali 6x u požárů, 9x u živelných pohrom, 5x u technických zásahů, 3x u čerpání vody, 2x u úniku nebezpečných látek, 2x u dopravní nehody a 1x při prověřovacím cvičení.

V noční soutěži IV. ročníku „Memoriálu Rudolfa Homolky“ si naše pětice vybojovaly 1. a 2. místo. Obdobnou soutěž pořádali i ve Všetatech u Mělníka a tu jsme také vyhráli.

Ženy se zúčastnily pohárových soutěží v Ledcích (2. místo), ve Zbůchu (3. místo), Mokrouších (2. místo), a v Nové Vsi (1. místo).

V dorosteneckém závodu „Plzeňský rychlík“ zvítězil Pavel Pavlíček, třetí místo vybojoval Daniel Rolník a druhá skončila Veronika Votrubová.

Žáci se zúčastnili poháru v Úněšově. Starší žáci skončili na 7. místě a mladší na 5. místě.

Okrskovou soutěž absolvovali muži i ženy. Muži skončili druzí a ženy pochopitelně vyhrály.