POZOR!
Po dobu opravy mostu ev. č. 203 3-4 (od 8. 5. 2024) není možné z technických důvodů obsluhovat zastávky "Tlučná - Železniční Stanice" a "Tlučná - Čampule"
V obci žilo 3024 obyvatel, poprvé od druhé světové války přes 3000. 2947 mělo české občanství. Narodilo se 43 dětí, 21 místních občanů zemřelo. Prvním letošním narozeným dítětem se stal 12. ledna Jan Kotěšovec ul. Úzká č. p. 595.
Hned 2. ledna přišla vydatná sněhová nadílka, která vydržela až do poloviny března. Noční teploty klesaly k –20 °C a denní se pohybovaly slabě pod bodem mrazu. V únoru se poněkud oteplilo. Březnové jarní počasí přineslo přeháňky i bouřky s poryvy větru. Dubnové dny už přesahovaly 20 °C, zato v noci občas klesala teplota pod 0 °C. Deštivý duben se ustálil až na vejprnickou pouť, kdy už teploměr vystoupil na letní teplotu (nad 25 °C). Červen už se mohl pochlubit několika tropickými dny (nad 30 °C). Letos naměřili meteorologové: 62 letní dny a 23 dny tropické, nejteplejší léto v Čechách za posledních 150 let. V srpnu se ochladilo a silně pršelo, takže znovu občany v severních Čechách a na východní Moravě trápily povodně. Září se vyznačovalo několika neobvykle teplými dny, hezké babí léto trvalo týden. Poměrně teplé dny pokračovaly až do konce října. Mírné sněhové přeháňky přišly před koncem listopadu a 1. prosince začalo hustě sněžit. Vyhřáté silnice a noční mrazíky vytvořily ledovku. OÚ oznámil kalamitní stav, protože technika obce nestačila odhrnovat sníh z vedlejších ulic. Na silnici od nás do Vejprnic sjelo nákladní auto s přívěsem do příkopu a museli přijet hasiči z Plzně-Košutky s těžkou technikou. Vyprošťováno muselo být z příkopu i osobní auto na silnici Tlučná–Líně. Vánoce se slavily na blátě a mrazivé dny přišly až ke konci roku.
Nejvýznamnější událostí roku se staly parlamentní volby. Tlučenských občanů přišlo k volbám 60,52 %. Výsledky voleb v obci:
1. ČSSD 314 hlasů (22,89 %)
2. ODS 281 hlasů (20,48 %)
3. TOP 09 269 hlasů (19,61 %)
4. KSČM 152 hlasů (11,08 %)
5. Věci veřejné 141 hlasů (10,28 %)
Pro Tlučnou nastal konečně desítky let očekávaný den, kdy dostala obec po mnoha žádostech všechna povolení a dotace na výstavbu nové školy. První školní budova tu stála už v r. 1890. Plány nového školního areálu vypracoval RAVAL projekt, v. o. s., Houškova 16, 301 54 Plzeň.
Výstavba bude dotovaná EU, státem a obcí. Proběhne ve dvou etapách. V 1. etapě bude vystavěn pavilon se třídami pro druhý školní stupeň (třídy 6.–9.) a provozní pavilon s ředitelnou, sborovnou, kabinety a šatnami. Stavba by měla být zahájena 1. března 2011 a skončena do 31. května 2012. Předpoklad celkových nákladů přes 76 milionů Kč, z toho obec zaplatí 15 %, tedy 11 400 000 Kč. Ve druhé etapě by se stavěl pavilon pro první školní stupeň (třídy 1.–5.). Předpokládané náklady 23 milionů Kč.
V důsledku výstavby nové školy měl OÚ omezené investiční výdaje na jiné akce. Proto provedena pouze úprava komunikací po vybudování kanalizace v ulicích V Rybníčkách, Bažantnici a B. Němcové.
Sběr objemného či nebezpečného odpadu (oleje, nátěrové hmoty, ředidla, pneumatiky apod.) se konal 27. března a sebralo se ho 3,77 tuny. OÚ zaplatil firmě EKO-Separ Nýřany přes 32 000 Kč.
V hospodářském dvoru měla sídlo četa 13 pracovníků OÚ, kteří vykonávali pro obec různé práce. Z nich 10 pracovalo pod Úřadem práce za příslib 10 720 Kč měsíčně.
Zahájena výstavba 24 bytových jednotek ve třech domech pod šachtou proti lokalitě Za Václavovic.
Podle sdělení Obvodního oddělení Policie ČR z hlediska přestupků a trestných činů se Tlučná řadila mezi klidnější obce. Letos nikdo nespáchal závažnější trestný čin. Zaznamenána krádež kanálových roštů a pachatel zajištěn. Oceněna spolupráce s OÚ a přestupkovou komisí vedenou JUDr. Antonínem Pospíšilem.
Obec dbala o dětská hřiště. Ke stávajícím, u MŠ, na stadionu TJ Tlučná V Rybníčkách a v centrálním parku, dala obec vybudovat další dětské hřiště na Čampuli. Celkový náklad 900 000 Kč.
Průměrná míra nezaměstnanosti v naší obci letos činila 8,8 %, což představovalo 103 nezaměstnaných osob. Pro ně byla jen volná čtyři pracovní místa.
V září se stala Tlučná členem Mikroregionu Radbuza, který sdružoval 29 obcí. Mikroregion chce zachovat venkovský charakter. Území o rozloze 470 km2 obývalo zhruba 37 000 obyvatel. V říjnu se Mikroregion Radbuza prezentoval na výstavě cestovního ruchu v Plzni v Domě kultury Inwest-K. Ve stánku si mohli zájemci vyzvednout propagační materiály, cyklomapu, pohlednice apod. Každá členská obec si zřídila, za finanční pomoci krajského úřadu, obecní informační tabuli. Naše umístěna v centru obce vedle telefonní budky u restaurace Na Schůdkách.
Důležitou akcí se staly říjnové komunální (místní) volby, ve kterých kandidovaly pouze dvě strany, a to ČSSD a TOP 09. Volili se jednotliví zastupitelé. ČSSD získala celkem 89,65 % hlasů a 14 mandátů, zatímco TOP 09 dostala 10,35 % hlasů a získala 1 mandát.
Na listopadové schůzi nového zastupitelstva zvolen starostou obce opět pan Stanislav Volf (v této funkci působil již 12 let), uvolněným 1. náměstkem pan Ing. Václav Vítek, neuvolněným náměstkem pan Bc. Pavel Špirk a členy rady pan Ing. Pavel Rádl a pan Mgr. Petr Holub.
Komise pro občanské záležitosti, v čele s panem Janem Mitrenkou, zajišťovala, kromě jiných akcí, významná osobní životní výročí místních občanů a 2x ročně připravila vítání nových občánků.
Slavila se opět pouť na sv. Petra, což se již stávalo tradicí.
Delší tradici mělo milé Zpívání u stromečku před Vánoci na školním hřišti.
Obecní knihovna měla k půjčování 12 285 knih, z toho krásné literatury 8853 svazků a naučné 3432 svazků. Celkem za rok půjčeno 27 720 knih. Vedoucí knihovny paní Vlasta Pospíšilová absolvovala v Plzni kurz „Využití internetu v knihovnách“ a „Formální úprava písemností“. Při nákupu nových knih se využíval projekt „Česká knihovna“ s poskytováním slev nakupovaných knih. Pro veřejnost zajištěn bezplatný přístup na internet. Paní knihovnice pořádala pro třídy MŠ a ZŠ besedy a představovala nové knihy.
Ve zdravotnickém středisku na Hlavní ul. v č. p. 470 působily tyto lékařky:
praktická lékařka MUDr. Jitka Sevelková
dětská lékařka MUDr. Soňa Pospíšilová
zubní lékařka MUDr. Renata Tolarová
Od listopadu sloužila nově otevřená lékárna Devětsil na Hlavní ulici v č. p. 48 s vedoucí paní Mgr. Jitkou Burešovou.
Svaz postižených civilizačními chorobami uskutečnil zájezd do Manětína a Plas a relaxační pobyt v hotelu Bohemia ve Zdíkově na Šumavě. Líbily se písně „Evy a Vaška“ v plzeňském „Pekle“. V Nýřanech místní dechovka slavila křest právě vydaného CD „U lesíčka“. V září někteří členové prožili prodloužený víkend v Mariánských Lázních. Oblíbeným se stal rekondiční pochod lesem z Čampule do Vejprnic s posilněním v hostinci Na Růžku a druhý pochod z Čampule na Sulkov s občerstvením v restauraci Sparta. Příkladnou činnost svazu řídily paní Dezortová a paní Tomášková za výborné pomoci paní Mottlové, Lukšíkové, Štěpánové a pana Filipa s dalšími 10 členy výboru.
Místní občanka paní Ing. Lenka Václavová, kurátorka šelem v plzeňské ZOO, iniciovala založení České asociace pro chov a ochranu krokodýlů. Na jarním zasedání asociace, tentokrát v ZOO Jihlava, prezentovala naši obec, která má jako jediná v ČR ve svém znaku krokodýla.
V říjnu se konala v naší obci celostátní akce – Mistrovství republiky rotweilerů, kterou pořádal Rotweiler klub Plzeň. Dostavilo se 19 psů s exotickými jmény: Nikolas Kris-Ve-Mar, Ora z Tyronu, Cujo du Dauchant, Carlo Acheron Black Touch apod. Soutěžilo se ve dvou kategoriích, IPO 1 a IPO 3. Nejlepší obranu v IPO 3 předvedl tlučenský zástupce Vašon Holubí dům se svým psovodem Hynkem Procházkou ml.
26. listopadu zemřel náhle ve věku 65 let tlučenský hajný pan Karel Hauer.
Rezervujte si celé hřiště jen pro sebe!