POZOR!
Po dobu opravy mostu ev. č. 203 3-4 (od 8. 5. 2024) není možné z technických důvodů obsluhovat zastávky "Tlučná - Železniční Stanice" a "Tlučná - Čampule"
1079Nejstarší památkou v obci jsou Boží muka (křížek) na rohu hřbitova. Na této památce je letopočet vytesán.
1115První písemná zmínka o naší obci je zaznamenána v listině přemyslovského knížete Vladislava I., který naši ves daroval nově založenému klášteru benediktinů v Kladrubech a tím zavázal klášter k ochraně vsi. Viz příloha č. 1. |
Obec Tlucná patřila s určitostí rodu Drslaviců. Dřevěné domy s doškovými střechami (slaměnými), stály roztroušené podél Lučního (Vejprnického) potoka a kolem tří malých rybníčků.
(Vládl král Vladislav I. 1140–1172)
Došková chalupa
Kníže Bedřich připomněl existenci popluží v Tlucné (půda obdělávaná vrchností ve vlastní režii, na níž robotovali poddaní).
Ve vsi už stálo 20 chalup. Ves Tlucná opět patřila klášteru v Kladrubech.
(Vládl kníže Bedřich I. 1178–1189)
Ves Tlucnou stále držel klášter v Kladrubech. Statky se cílevědomou činností rozšiřovaly.
(Vládl král Václav I. 1230–1253)
V obci odedávna žili původně svobodní rolníci, drobní zemědělci. O prvním se dovídáme ze soukromého listu, ve kterém byl jmenován jako svědek Oldřich z Tlucné. Toto jméno se dost rozšířilo.
(Vládl císař Karel IV. 1346–1378)
Část majetku kladrubského kláštera (disponoval už 128 vesnicemi) přešla na chotěšovský klášter, postavený v letech 1202–1210. Podle chotěšovského urbáře mu patřilo v Tlucné devět a půl země. Patřilo mu krátce, protože ještě nebyly vytčeny povinnosti jednotlivých poddaných.
(Vládl císař Karel IV. 1346–1378)
Vladyčí statek náležel vladykovi Rackovi z Tlucné.
(Vládl císař Václav IV. 1378–1419)
Ze zápisku jednoho z výběrčích královské berně vyplývá, že ze vsi platilo daň pět vlastníků půdy. Největší díl, tři popluží a jeden lán, patřil Dětlebovi. Oldřich a Preta vlastnili po jednom popluží, Dětřich platil ze dvou čtvrtí lánu. Dětleb měl poddaného jednoho sedláka. Dětřich dva poddané chalupníky. Nejvíce pozemků patřilo ke dvoru Dětlebovu.
(Vládl císař Václav IV. 1378–1419)
Dobové oblečení
Oldřich z Tlučné zemřel bez potomků a jeho majetek připadl jako odúmrť králi. Panovník daroval Oldřichův majetek Rupertovi z Tlucné za služby, které mu prokázal.
(Vládl císař Václav IV. 1378–1419)
V čase vladyky Ruperta (Roberta) plenil západní Čechy bavorský (německý) vévoda Klén. Jedna z bitev zřejmě proběhla nedaleko obce a zůstal název té části Němčí důl. Viz příloha č. 2.
(Vládl císař Václav IV. 1378–1419)
Tlucnou spolu s Rupertem vlastnil Martin. Postavil mlýn na obilí.
(Vládl císař Václav IV. 1378¬–1419)
U pekaře
Vladyka Rupert, povýšený do stavu rytířského s erbem břevna protínajícího kosmo štít, postavil krčmu a dřevěnou tvrz (viz obr.) – zřejmě později Panský dvůr vedle nynější kapličky. Ve vsi stály čtyři zemanské statky a urozený rytíř byl z nich nejmajetnější. Ze všech tlucenských vladyků do této doby zřejmě dosáhl největšího majetku právě on. Často se objevovala jména Oldřich, Dětřich, Dětleb či Zachař.
(Vládl císař Václav IV. 1378–1419)
Podle Jiřího Pittra
Majitelem vsi byl pan Zachař z Tlucné, patřila mu i část Vejprnic (druhou část vlastnili pánové z Bubna).
(Vládl císař Václav IV. 1378–1419)
Oldřich z Tlucné spolu s dalšími katolíky vypověděl ve vřavě husitských válek nepřátelství Pražanům. Jméno Oldřich si v Tlucné tak oblíbili, že jednotliví Oldřichové se museli označovat ještě přezdívkami.
(Husitské bezvládí)
Zachař Jiří z Tlucné prodal poplužní dvůr v Tlucné s lesem u Myslinky, zvaným Kamenný, sedlákovi Havlovi Pachenovi z Kozolup, který měl platit dohodnutý roční plat. Na pečeti tlucenského vladyky se dochoval erb – břevno kosmo protínající štít. Zřejmě potomek rytíře Ruperta.
Na trhu
Za husitských válek pochopitelně nefungovaly úřady a tak se až v r. 1437 dozvěděli, že v době husitské zemřeli bratři Martin a Jan a jejich polovina popluží s krčmou připadla právem odúmrti císaři Zikmundovi. Ten tlucenský majetek daroval zvláštním majestátem za prokázané služby Oldřichovi z Tlucné a jeho dědicům. Jednotlivé poplužní dvory se přeměnily na dvory poddanské, které se prodávaly, dělily nebo se k nim naopak připojovaly dvory jiné. Oldřich dal postavit velký ovčín, lidé pěstovali obilí, zelí, řepu, luštěniny a švestky.
(Císař Zikmund Lucemburský 1436–1437)
Řemeslníci
Znovu se válčilo a úřadovat se opět přestalo. Právní nejistotu ukončil, až na popud zemského správce Jiřího z Poděbrad, nový mladičký král Ladislav Pohrobek, který obnovil činnost soudů. Úředníci vyhledávali staré dokumenty a našli pro Tlucnou starou odúmrť, kterou král Ladislav Pohrobek za prokázané služby daroval Zdeňkovi a Janovi z Lukavice. Šlo o dva poplužní dvory s pozemky, lesy a vším příslušenstvím. O tyto dva cenné dvory měl zájem klášter v Chotěšově.
(Vládl král Ladislav Pohrobek 1453–1457)
Král Jiří z Poděbrad půjčil Otíkovi z Tlucné 100 kop grošů a vzal si do zástavy ves Tlucnou. Podobných vsí bylo asi deset a žádná z nich peníze nevrátila. Výběrčí dluhů Otík z Bělé těmto vsím napsal výhrůžný dopis: „Vám, rychtáři a celé obci, obesílám vás, abyste dlužené groše navrátili v Bělé neb v Túškově. Pakli nepřijdete, přinutím vás mocí dluhy odevzdati. Použiji pálení domů, jímání i šacení jakžkolivěk chtíti budu.“ Dluhy zřejmě brzy zaplatil chotěšovský klášter.
(Vládl král Jiří z Poděbrad 1458–1471)
Rezervujte si celé hřiště jen pro sebe!