Obec

Rok 2000 bouřlivě přivítali lidé na celém světě. Příchod posledního roku tisíciletí oslavovali i tlučenští občané, především mládež. Lidé si vzájemně přáli klid, mír, pohodu a zdraví. A také dobré vzájemné vztahy. Na lidech záleží, jak bude vzkvétat naše obec i celá naše krásná vlast.

Zrušily se okresy a vzniklo nových 14 krajů. To byl další krok k rozvoji demokracie a decentralizace státu. Vznik krajů se stal dalším krokem k posílení vlivu občanů na správu věcí veřejných.

První problém nám zima nachystala hned ve čtvrtek 6. ledna ráno, kdy silná ledovka na silnicích znamenala mnoho dopravních nehod. Další nepříjemnou ránou nás v dubnu překvapila vichřice s přívalovým deštěm. Prosvištěla obcí a zanechala za sebou zatopené sklepy, polámané větve i stromy a změnila tvář obce, když polámala dva topoly u Malého rybníčka, přes 30 m vysoké, zasazené již r. 1921. Hasiči polámané dřevo rozřezali a odklidili. Po příznivém jaru nastoupilo léto 20. června, kdy rtuť teploměru vystoupila až na 33,6 °C. Delší období veder mělo negativní dopad na psychiku lidí. Běžný podzim vystřídala zima již 20. listopadu silnou námrazou, která motoristy vůbec nepotěšila. První sníh padal v úterý 19. prosince a proměnil Tlučnou v obec z Ladových obrázků.

Akcí roku se v obci stala rekonstrukce Hlavní ulice od bývalého „Panského dvora“ (statku) až ke hřbitovu. Šlo o uložení kanalizace, vodovodu, plynovodu a zhotovení chodníků. U kapličky na křižovatce s Líňskou ulicí se narazilo na starý most vedoucí přes bývalé koryto potoka. Nový chodník od „Jáníčka“ až ke hřbitovu přivítali hlavně rodiče školáků. Děti již nemusely chodit do školy po silnici či přebíhat ulici mezi automobily na části chodníků na druhé straně. Přivítali to i staří občané chodící na hřbitov. Pozvaný ministr dopravy Ing. Schling prošel osobně celou trasu a dal poslat obci 6 000 000 Kč na uhrazení výloh. (Celková hodnota prací činila 17 milionů.) Občané přivítali i nové osvětlení. Práce trvaly od 26. června až do poloviny září.

Chodníky se osvědčily, jenže těžká nákladní auta jezdící z Plzně do Nýřan pro levné pohonné hmoty k čerpací stanici ONO v Nýřanech citelně ničila novou vozovku.

Zásadně se změnil i vzhled středu obce. Snad 1000 aut odvezeného demoličního materiálu pomohlo k vytvoření nového prostoru kolem starého „špejcharu“ (sýpky), který památkáři nedovolili zbourat. Bohužel ale neposkytli obci žádné finance na jeho opravu a využití. Jen demoliční náklady přišly Tlučnou na tři miliony Kč. Prostor kolem kapličky se otevřel a lidem se to líbilo.

Další významnou akcí se stala výstavba tří bytových domů na Čampuli, se solidními finančními podmínkami pro zájemce o bydlení. Jednalo se o 66 bytových jednotek 2+1 či 3+1. Výstavba by měla proběhnout ve třech etapách. První etapa zahájena ještě letos, příští rok by se mohli první zájemci stěhovat. OÚ chce založit bytové družstvo, kterému předá nové domy v celkové hodnotě osm milionů Kč a družstvo si je bude udržovat ve své režii. Přednost dostanou tlučenští občané, kteří zaplatí za byt 200 respektive 300 tisíc Kč.

Tlučná změnila celkový vzhled po ukončení těžby černého uhlí. Přišla o charakteristickou dominantu, těžní věž i o haldu (vysoký kužel z vydolované hlušiny). Těžní věž rozebrána, halda rozhrnuta do stran a snížena o 35 m. Nový táhlý kopec ozeleněn, osázen stromy a keři. Naši hasiči se vzorně starali o zalévání nové výsadby. Na akci uvolnily ZUD (Západočeské uhelné doly) částku 1,8 milionu Kč.

Další změna nastala i s Malým rybníčkem. Na základě nezávislých posudků o nenávratnosti přítoku, rozhodlo obecní zastupitelstvo o zavezení Malého rybníčka, ze kterého se již stávala velká tlející kaluž.

V Tlučné po dostavbě domků přibyly dvě nové ulice u hřbitova a schváleny názvy Zahradní a Slunečná.

V listopadu se konaly volby do zastupitelstva Plzeňského kraje. Nejvíce křesel obdržela ODS (13), KSČM (11) a ČSSD (8), další strany získaly celkem 13 křesel. Za Tlučnou nekandidoval nikdo a starostové z Nýřan a Vejprnic neuspěli.

Utvořen „Spolek pro občanské záležitosti“, který koordinoval činnost spolků a sdružení v obci v čele s panem Janem Mitrenkou. Myslivce zastupoval pan Tomášek, hasiče pan Jaroslav Lukšík, Junák paní Jaroslava Baslová, tělovýchovu pan Vlastimil Šilhán a fotbalisty pan Jan Tauš. Podíleli se na společných akcích jako Dětský den, Hasičské oslavy, Memoriál Rudolfa Homolky, Lesní kros, Letní junácký tábor, Rekondiční pobyty invalidů v Konstantinových Lázních apod. Nejaktivnější složkou již po několik desetiletí zůstávali obětaví hasiči.

O životě obyvatel si učiňme představu podle této statistiky:

Mzdy: zemědělský dělník     9500 Kč       zedník                    11 500 Kč          prodavač        9 000 Kč

řidič autobusu         16 500 Kč       kuchař                   10 000 Kč          strojní ing.    20 000 Kč

výpravčí dráhy         18 000 Kč       lékař                       22 000 Kč          pilot              60 000 Kč

ředitel větší firmy    85 000 Kč       starobní důchod    5 600 Kč

Ceny:  chléb 15 Kč/kg            brambory 11 Kč/kg     kuře kuch. 66 Kč/kg

šunka 163 Kč/kg         hovězí z. 142 Kč/kg    vepřová k. 140 Kč/kg

svíčková 410 Kč/kg    máslo 72 Kč/kg           Gothaj. s. 80 Kč/kg

vejce 2,70 Kč/kus       mléko 1,5% 14 Kč/l     pivo lah. 7,80 Kč

pivo toč. 12 Kč            benzin 95 28 Kč/l        banány    29 Kč/kg

Nezaměstnanost v Tlučné se pohybovala hluboko pod celostátním průměrem, pouhých 3–4 %. To v obci znamenalo 40–50 lidí bez práce, a i to se zdá víc než dost.