Obec

Letošního roku překročil počet obyvatel Tlučné 2500. Více obyvatel měla obec jen po tragických událostech v letech 1938 a 1939, během 2. sv. války, potom v 60. letech po výstavbě hornického sídliště.

Nový rok se představil s 15 cm nového sněhu. Děti ho přivítaly s nadšením. V polovině ledna nastala obleva, vichr přinesl déšť. Po pár dnech mráz opět ukázal svoji sílu, když srazil teploměr až na –30 °C. Počátkem března ještě ležel sníh na polích a zahradách. První jarní den se plně vydařil, takže březnová Josefská pouť v Úhercích se slavila v téměř letních teplotách (23 °C). Léto proběhlo ve střídání slunečných dní s deštivými, tedy bez hezkého teplého zářijového babího léta. V listopadu přijel sv. Martin na bílém koni (první sníh).

Chátrající „špejchar“ bývalého „Panského dvora“ Lobkowiczů převeden formou darování na rekonstrukci firmě Modern design pana Miloše Půsta.

Výstavbou 40 bytů v pěti domech od Hlavní ulice směrem k tělocvičně vznikla nová ulice „U Špejcharu“.

Vybudována nová část kanalizace v ulicích Husova, U Torovky, Sadová a Úzká a vyasfaltovány ulice Purkyňova, Krátká, Sulkovská, Smetanova a Zahradní.

Voleb do Evropského parlamentu se zúčastnilo jen 25 % voličů, nejvíce hlasů získala ODS (33,8 %), KSČM (25,5 %) a ČSSD (12,8 %). Ostatní strany získaly méně než 10 %.

Vítání nových občánků provedeno ve dvou termínech. V březnu přišli do zasedací síně OÚ rodiče s 15 dětičkami a v říjnu se 24 dětmi. K rodičům promluvil Mgr. Václav Vlasák a Mgr. Jiří Plaček. Rodiče se podepsali do pamětní knihy a převzali si památkovou vkladní knížku se 300 Kč. Na závěr zazpíval sbor pana Václava Volfa a maminky si odnesly malou kytičku.

Svaz občanů postižených civilizačními chorobami uspořádal zájezdy do divadla J. K. Tyla v Plzni na dvě divadelní představení a každý měsíc na koncert dechové hudby v plzeňském kulturním domu „Peklo“. Hojné návštěvy se dostalo přednášce místní lékařky MUDr. Jitky Sevelkové v hasičské zbrojnici na téma „Kardiovaskulární nemoci“. Po ní se konala zábava s malým orchestrem (Krebeš – harmonika, Baxa – saxofon, Lukáš – bicí), tancem a tombolou. Svaz pro postižené pracoval velice aktivně, sdružoval 125 členů. Obnovil MDŽ (Mezinárodní den žen), při němž pan starosta věnoval ženám 60 květin. Nejvíce se o činnost svazu zasloužily paní Dezortová a paní Tomášková, kterým vzorně pomáhaly paní Smolková a paní Zámostná spolu s dalšími 12 členy výboru.

V restauraci Na Hřišti (lidově v „Čoudu“) se konal 2. ročník ve hře oblíbené již 200 let, která spojuje logické myšlení, předvídavost, strategii i napětí – „Tlučenský mariášový turnaj“. Turnaj se hrál v klasickém volném mariáši podle pravidel Českého svazu mariáše (trošku upravených místním podmínkám). 19 hráčů přivítal a turnaj zahájil prezident místních mariášníků a štědrý sponzor turnaje pan Pavel Lavička. Hlavním a úspěšným organizátorem se uvedl pan Ing. Václav Vítek., vrchní rozhodčí pan Břetislav Hnilička neměl mnoho práce, prý se hrál mariáš na vysoké úrovni. Zvítězil pan Václav Samuel a domů si odnesl televizor. Druhé místo obsadil pan Vladimír Beránek a třetí skončil pan Stanislav Vyorálek.

K 10. výročí setkávání bývalých aktivních cvičenců DTJ (Dělnická tělocvičná jednota) se sešlo v hasičské zbrojnici 63 seniorů, kamarádů, kteří se sjeli z různých koutů vlasti i ciziny.

Nejstarší občanka Tlučné, paní Anna Králová, oslavila úctyhodné 95. narozeniny.

90. narozeniny oslavil pan Václav Nocar, který ještě před několika lety pracoval na stavbě drogerie, lahůdek i mateřské školy.

70. narozeniny oslavil pan Jiří Pittr, dlouholetý fotbalista Baníku a učitel zdejší školy, který za své postoje při příchodu spojeneckých vojsk v r. 1968 nesměl za komunismu dále učit.

Skončila povinná vojenská služba, zrušila se tedy i náhradní civilní služba a obec přišla o několik levných pracovních sil. Zájemci o vojnu se mohli přihlásit do nové profesionální armády.

Za dálniční známky platila osobní auta 900 Kč, za mobilní telefonní služby se ročně platilo v průměru 2260 Kč, za boty a oblečení se dalo ročně 7750 Kč, doprava do zaměstnání přišla během roku na 3043 Kč.