Obec

Tlučná měla 2869 trvale hlášených osob. Přistěhovalo se 121 lidí a odstěhovalo se 58. Narodilo se 54 dětí a zemřelo 26 obyvatel.

Leden se předvedl teplým větrným počasím. Ani únor nám neukázal zimní tvář, 24. února dokonce teploměr ukázal 17,9 °C. První březnový den zasáhla Česko vichřice Emma, která přinesla bouřky a vydatný déšť. Vichr dosahoval síly 126 km/h. Po vichřici vyhlášen v Plzni a okolí stav nouze. Sníh napadl až na sv. Josefa. Jaro občané vítali v zimním oblečení, protože teploty se pohybovaly k ránu až k –6 °C, na zemi ležela několikacentimetrová přikrývka sněhu. Velikonoce se slavily již koncem března, protože první jarní úplněk se objevil hned po rovnodennosti. Velikonoční „Bílá sobota“ se stala bílou doopravdy. Až poslední březnové dny přinesly teploty k 18 °C. Měsíc duben dostál svému přízvisku – bláznivý. Vydatné deště se střídaly se slunnými dny, kolem 20 °C. Horké červnové dny doprovázely večerní bouřky s přívalovými dešti. Letní měsíce střídala vedra se studenými dny, kdy během několika dní se vystřídaly denní teploty 33 °C s teplotami kolem 13 °C. Koncem září přišlo babí léto a trvalo necelý týden. Teplejší počasí však pokračovalo až do poloviny listopadu. Do prvního sněhu se občané probudili až 22. listopadu. Teplejší prosinec však zimě neslušel. Ochladilo se až po Vánocích.

V průběhu roku zkolaudovány bytovky pod tělocvičnou. OÚ odkoupil v č. p. 772 byt za 1 785 000 Kč na úvěr. Zrenovoval byt na jednu třídu MŠ.

Rekonstruován byl i dům s pečovatelskou službou. Vyměnila se okna, dům se zateplil, vyměnila se střešní krytina a provedla se nová fasáda. Celková oprava přišla na 3 656 572 Kč. EU a Ministerstvo životního prostředí poskytly dotaci ve výši 1 857 000 Kč.

Dětská hřiště stála v souhrnu asi dva miliony Kč. Zřídil se nový obecní rozhlas za 606 tisíc korun a panel na měření rychlosti za 90 tisíc korun.

V parku v centru obce došlo k pokácení velmi starého kanadského topolu, protože se stal nebezpečným po napadení hnilobou a hmyzem.

U zastávky autobusu v centru obce instalován dobíječ Plzeňské karty pro placení celé řady služeb v Plzni a okolí.

Sběr velkoobjemového odpadu se konal v dubnu a v říjnu, kdy za kaplí se do velkého kontejneru odevzdávaly lednice, pračky, motory apod. Obec naší velikosti nutně potřebovala hospodářský dvůr pro tyto potřeby. Začalo se s úpravou a brzy se otevře veřejnosti.

Pošta Tlučná upravila otvírací dobu ve všední dny od 8 do 11 a od 14 do 18 hod. Navíc přibyla sobotní služba od 8.30 do 11 hod. Vedoucí pošty paní Jana Šimková bydlela v Kůští a zástupkyně v Líních. Na celou obec musely stačit pouze dvě doručovatelky, které denně nachodily asi 10 km za každého počasí a poštu doručovaly na 712 adres. Budova dostala nová okna, dveře a fasádu.

Sezóna na koupališti začala v polovině června a skončila koncem srpna. Otevřeno denně od 10 do 19 hodin a návštěvnost dosáhla několika desítek tisíc lidí z okolních obcí i z Plzně.

Komise pro občanské záležitosti zajišťovala nebo se podílela na různých společenských akcích např. den dětí, maškarní rej pro děti, vítání občánků, mikulášská nadílka, memoriál Václava Kouřila v gymnastice apod.

Občané vlastnili asi 80 zahrádek a ve spolku zahrádkářů se sdružovalo 35 členů. Vyhodnocovali soutěž o co nejhezčí předzahrádku, pořádali zájmové přednášky, zorganizovali zájezd na výstavu Zahrada Čech do Litoměřic, prohlédli si zajímavou obec Sv. Jan pod Skalou s okolím, na kolech si zajeli na „Hrachy“ (Hracholuská přehrada).

Členové svazu postižených civilizačními chorobami se sešli letos 11x. V současné době zaregistrováno 136 členů. Uspořádali MDŽ, zazpívaly jim děti z MŠ a předaly ženám bonboniéry a kytičky. V červnu si členové svazu posilovali zdraví v rekondičních pobytech v Mariánských Lázních, ve dvou turnusech se jich zúčastnilo 80 občanů. Uskutečněny dva rekondiční pochody se závěrečným posezením, občerstvením a hudbou v hasičské zbrojnici. Vzorně pracující svaz vedla paní Dezortová s paní Tomáškovou, které dobře doplňovaly paní Krocová, Rybářová, Rappová a pánové Kučera, Filip, Beránek a dalších šest členů výboru.

Kynologové se předvedli veřejnosti při vylučovacím závodu plemen RTW na stadionu TJ Tlučná dne 1. listopadu. Přítomných asi 100 diváků vidělo 14 závodníků a naším nejúspěšnějším členem se stal pan Hynek Procházka se psem Vašonem.

Obecní knihovna plnila funkci střediska vzdělávacích a informačních služeb. Úkolem bylo zpřístupnění informací co nejširší veřejnosti. Ceny celoročního přístupu činily pro děti, studenty a důchodce 20 Kč, pro dospělé 40 Kč a důchodci nad 70 let měli přístup zdarma.

Manželé Anna a Jaroslav Bělohlavých z Máchovy ulice oslavili diamantovou svatbu.

23. května oslavil sedmdesátiny pan Vladimír Vašák. Vynikající fotbalista v ligové Škodě Plzeň i v našem „A“ mužstvu, výtečný hokejista a úspěšný trenér našich fotbalistů. V Tlučné i ve sportovní škole v Plzni vychoval řadu talentovaných hráčů a dosáhl s nimi velmi dobrých výsledků.

Zdražily se televizní poplatky, dálniční známky, poštovní služby, mírně zlevnil benzin a nafta.

Z peněženek zmizely haléřové mince a nejmenší platnou mincí se stala 1 Kč.