TJ Tlučná

Tlučenská tělovýchova slavila 100. výročí založení své činnosti. První tělocvičnou organizací se stala v r. 1908 DTJ (Dělnická tělocvičná jednota). Zakládali ji oddaní tělocvikáři tělem i duší, pro nás spíše snílci, jenže oni dokázali své sny splnit. Za vsí odstříleli skály, vyrovnali terén, postavili budovu se šatnami a skladištěm na nářadí a náčiní a v 1. patře bytovku pro správce hřiště. Upravili prostor pro diváky ve stráni, kolem areálu postavili hradbu a od silnice hřiště chránil vzorně střihaný hustý habrový živý plot. Pro zimní cvičení si postavili Lidový dům s tělocvičným sálem, podloubím, balkonem, jevištěm, nářaďovnou, klubovnami, malým sálem a hostincem. Všem se obě tvrdě odpracované stavby líbily, jen komunistům ne. Nejprve zakázali cvičit DTJ v jejich Lidovém domě, potom předali Lidový dům dolu Krimich II a nakonec nechali zpustnout i nádherné cvičiště „Za Václavojc“.

Nic to ale neměnilo na velkých oslavách. V březnu na setkání pamětníci vzpomínali, prohlíželi si zakládací listiny, fotografie, plakáty, písemnosti atd.

Na slavnostním zasedání OÚ se dočkali ocenění zasloužilí funkcionáři, cvičitelé i cvičenci. Odměn se dostalo od OÚ a od ústředí DTJ.

K oslavám 100. výročí DTJ Tlučná zpracovali Kroniku tělovýchovy, vydanou tiskem, bratři Josef a Jiří Pittrovi.

Hlavní oslavy se konaly 31. května společně se „Dnem dětí“ na stadionu V Rybníčkách. Ukázalo se, že to byl výborný nápad organizátorů. V příjemném teplém odpoledni se předvedly dívky (aerobik i gymnastika), slavit přijeli i hasiči a děti nadchli, slavili i Indiáni skupiny Pšito Oyaté. Překvapením se stal skupinový seskok parašutistů. Fotbaloví žáci sehráli mezinárodní utkání se žáky 1. FC Nürnberg. Skončil den dětí, ale zábava pokračovala. Ve velkoplošném stanu hrála živá muzika, na provizorním parketu se tančilo, prodávaly se klobásy, pečené maso, pivo se čepovalo, lidé se bavili. Vystoupila skupina historického šermu Pantaleon, která kromě šermířského vystoupení předvedla již za tmy zajímavou ohnivou show. Po 23. hodině oslavy vyvrcholily velkým ohňostrojem.

Oslavy ukázaly sílu tlučenské tělovýchovy dneška. Vzorná organizace, hodnotné výkony vystupujících a velká návštěva, asi 2000 občanů z Tlučné i okolí.

Slavilo se i druhý den dopoledním odvetným zápasem žákovských družstev a neformálním setkáním mnoha přátel a kamarádů. Bylo na co vzpomínat.

Obec přispěla na chod TJ Tlučná v letošním roce částkou 800 000 Kč.

Aerobik připravil v květnu soutěž žákovských družstev. V tělocvičně vystoupilo 54 dívek a jeden chlapec, diváků přihlíželo 150. Vystoupení se líbilo, a tak se před Mikulášem uskutečnilo znovu. Cvičilo 60 dívek a tři chlapci, diváků 160. K překvapení diváků aerobik cvičili čerti, indiáni, víly, ježibaby a další pohádkové bytosti. Na závěr Mikuláš a čerti obdarovali děti balíčky s ovocem.

Gymnastky se předvedly v březnu při 5. ročníku gymnastického „Memoriálu Václava Kouřila“. Závodilo se v pěti kategoriích. Zúčastnilo se 45 závodnic a podívat se přišlo 250 diváků. Naše dívky obsazovaly medailové pozice.

Na cvičení s dětmi přicházelo stále více zájemců. Hodinové cvičení pod vedením cvičitelek Věry Krůsové a Mirky Michálkové (roz. Faitové) navštěvovalo již 38 maminek či tatínků s dětmi. Pro zpestření předvánočního shonu uspořádali pro sebe i pro širokou veřejnost 12. prosince „Putování za světýlkem“, kdy lampiónový průvod procházel obcí předem vyznačenou trasou. Po absolvování vyznačené cesty a splnění úkolů dostaly děti v cíli odměnu.

Florbaloví žáci si vedli úspěšně. Družstvo 19 kluků si drželo v osmičlenné skupině krásné 1. místo. Nejvíce branek nastřílel Fanda Bittengl. Naši loňští vítězové žákovské ligy věkově postoupili mezi dorostence, takže se stali účastníky Bohemia ligy malého florbalu. Přestože patřili mezi nejmladší, nevedli si FC Crocodilles Tlučná vůbec špatně. Po podzimní části se drželi v polovině tabulky. 12. října se hrál jeden z turnajů i v naší krásné tělocvičně, „1. turnaj Bohemia ligy“. Žákovské družstvo hrálo smíšeně se třemi děvčaty.

XXVII. ročník „Lesního krosu“ proběhl v září za slunného, ale chladného dopoledne. Soutěžilo 116 dětí v několika kategoriích, hlavního závodu se zúčastnilo 33 mužů a 14 žen. Děti dostaly věcné ceny, dospělí peněžitou odměnu a ženy navíc květinu. Závod opět připravoval Miroslav Fait za pomoci OÚ, sponzorů, pořadatelů TJ Tlučná, hasičů a opět pomáhali rozhodčí a startéři z Atletclubu Nýřany.